Pane Musku, máte tu partu vyzyvatelů!

Startup World Cup & Summit hledá statečné jednorožce. Na jeden den z 365 se Praha změnila v přechodný domov nové generace Elonů Musků, Steveů Jobsů… Hledání nejinovativnějšího startupu z dvou desítek zemí Evropy změnilo tradiční tvář pražské Lucerny na Lucernu 2.0. Klání přilákalo i špičkové spíkry z firem jako Hyperloop Transport Technologies, Tesla, SpaceX… A ti zase byli magnetem ostřílených korporátních manažerů. Manažeři pak předávali zkušenosti studentům i nadšencům do nových technologií.

Startup World Cup & Summit hledá statečné jednorožce

Rozkaz zněl jasně: Nenechat projet muže ani ženy s koženou brašnou (a laptopem s prezentací skvělého startupu) jen tak kolem. Ale nebojte se. Střílelo se jen argumenty. A pouze tehdy, když porotci hodnotili výkony TOP 10 startupů, které prošly do finále z více než tří stovek přihlášených projektů ze všech koutů Evropy. Startup World Cup & Summit neboli „SWCeSko”, jak sami pořadatelé akci nazývají – přilákal přes 1 200 návštěvníků z řad startupového, ale i korporátního světa. Není se čemu divit, každý den nemáte šanci slyšet třeba o budoucnosti dopravy ve vakuové trubce, kterou prezentoval provozní ředitel Hyperloop Transportation Technologies Andres de Leon. 

O tom, jak nechat svůj startup vyletět nad konkurenci, promluvil investor, podnikatel a jeden z tvůrců celosvětově veleúspěšné mobilní hry Angry Birds Peter Vesterbacka, kterého magazín Time v roce 2011 zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí světa. Nechyběli také úspěšní Češi Otto Fabri (Faraday Future, dříve Tesla) a David Pavlík (SpaceX). Spíkrů bylo přes dvě desítky a jmenovat všechny, četli byste tuto reportáž ještě zítra… Program byl rozdělený do tří bloků. V hlavním sále Lucerny se na Inspirational Zone střídali headlineři a ty nejzajímavější panely. V blízkém Lucerna Music Baru se v Interaktive Zone probíral životní cyklus startupů od nápadu až po úspěšný prodej. Nejosobnější pak byly mentorské stoly, k nimž si každý návštěvník mohl jít popovídat s předními českými investory, startupisty atp. Mentorské stoly měly takový úspěch, že byly téměř kompletně zamluvené ještě před samotným konáním akce. Jednoduše, každý si přišel na své.

Kromě investičních témat, crowdfundingu a všech těch exitech a MVP bylo důležitou součástí programu regionální finále mezinárodní soutěže Startup World Cup 2018 spadající pod křídla amerického investičního fondu Fenox. U nás se regionální kolo konalo již podruhé, v ročníku 2017 do finále v USA postoupil pražský startup Shipvio, který se umístil na čtvrtém místě, a výhra v podobě 1 milionu dolarů mu tak těsně utekla. Do letošního regionálního finále pořádaného v Praze se přihlásilo 335 startupů z 29 zemí! Do úplného finále se jich dostalo deset. Před plnou Lucernou nejlépe uspěl polský startup StethoMe, který vyvíjí inteligentní domácí stetoskop pro analýzu zdravotního stavu dětí. Ten si kromě postupu do amerického finále, které se bude konat v březnu v americkém Silicon Valley, odnesl také dílčí ocenění od partnerů a sponzorů akce. Držíme nadějnému týmu z Poznaně palce!

Česká startupová scéna je taková hezká sociální bublina. Ta bublina funguje, dělá si akce sama pro sebe, všichni se mezi sebou znají. Což je jistě fajn, je to taková malá rodina. Co ale Česku chybělo, byla jedna velká akce, která dovolí lidem z téhle bubliny vykouknout ven, nebo naopak lidem zvenku nakouknout dovnitř. Chceme přece mít možnost porovnat se se světovou špičkou, nejen s tou lokální. Chceme vidět a potkat ty nejlepší spíkry, vizionáře, inspirátory. A seznámit se s top investory z řady zemí. Proto děláme SWCS – chceme vyplnit tuhle mezeru na trhu a věříme, že tím místní ekosystém posuneme zase o krok vpřed.

Václav Pavlečka, jeden z pořadatelů a zároveň CEO fondu AirVentrures

Startupy = neformální uvolněná atmosféra

Startupy, to je inovace ve spojení s uvolněnou atmosférou a diametrálně jinou firemní kulturou než v případě tradičních firem. Není proto divu, že akce přitahovala také zvučná jména z korporátního světa, a to jak mezi řadovými návštěvníky, tak mezi samotnými partnery akce. Korporáty zajisté přišly načerpat inspiraci od mladých firem, poslechnout si jejich příběhy a řešení, ale nevyhnutelně musely vnímat také startupovou atmosféru, která se celým eventem prolínala.

Mysleli jste si, že historická budova pražské Lucerny je spíše spojená s koncerty a plesy? Věřte, že Lucernu byste v říjnu málem nepoznali. Obří obrazovky, propojené scény, neformální atmosféra… V tomto kontextu pak nepřekvapí, že si SWCS připsala na své konto i povedenou after party v Lucerna Music Baru.

Malý je ten kdo si dává malé cíle, takže ve 2019 uspořádá stejný tým kontinentální finále. Uvidíte startupy ze všech koutů Evropy, bojovat o jeden lístek do říše fantazie.

SAVE THE DATE: Duben 9 - 10 2019 v Pražském kongresovém centru. www.swcsummit.com

Text: Václav Pavlečka/Radka Horáková