Článek
Pohodlnější a zdravější homeoffice s Fitgee
Na homeofficu trávíme už nějaký ten pátek a několik dalších dnů, možná i týdnů, nás ještě čeká. Práce z domova nám vzala možnost zajít za kolegou do vedlejší kanceláře, schůzky probíhají online z jednoho místa. Z postele do „práce“ se přesuneme dřív, než stihneme vypít ranní kafe. Přes oběd vyměníme pracovní stůl za ten jídelní, pokud ovšem máme to štěstí, že vlastníme oba. Téměř celou pracovní dobu jsme tak odsouzení prosedět u pracovního stolu. O to víc je důležité mít dobře uzpůsobené své pracovní místo (jde to i bez ergonomické židle), správně sedět a pravidelně polohy sedu střídat a nezapomínat se během dne protáhnout. Praktický návod, jak to zvládnout za pár minut, nabízí Fitgee.
Chcete o Fitgee vědět víc? Mrkněte na jejich web.
Upravte si pracovní místo
Zdravá záda vyžadují správně nastavenou židli, pracovní stůl i monitor. Nábytek nám nebyl uzpůsobený na míru, proto věnujte čas úpravě svého pracovního místa. Druhým, neméně důležitým krokem, je umět správně sedět. Jak si správně nastavit své pracovní místo vám v krátkém videu ukáže Katka.
Jak správně sedět?
- Opřete se o celou plosku chodidel.
- Kolena patří do pravého úhlu, kotníky přímo pod ně a kyčle o něco výš než kolena.
- Sedněte si přímo na sedací hrboly.
- Narovnejte svá záda. Respektujte přitom přirozené esovité prohnutí páteře.
- Ramena svěste volně dolů od uší.
- Lopatky stáhněte směrem dolů.
- Bradu zasuňte proti krční páteři.
- A napřimte se směrem vzhůru za temenem hlavy.
Chce to trochu cviku a úsilí, ale záda se vám za to odvděčí. Věřte nám.
Alternativy sedu
Správné sezení je základ, proto se snažte držení těla na židli co nejčastěji korigovat. Nikdo však nevydrží sedět vzpřímeně dlouhé hodiny. Pravidelně měňte polohy, ve kterých pracujete. Pokud vám to prostředí umožní, střídejte práci ve stoje a vsedě. A nebojte se být kreativní, důležité je nezůstávat dlouho ve statické pozici.
Aktivujte své tělo
Pri práci z domova nezapomínejte na pravidelné pauzy spojené s protažením či jakoukoliv jinou aktivitou. Nejjednodušší, co můžete udělat, je každých 60 minut si stoupnout a projít se po bytě. I těch pár kroků je pro vaše tělo lepší, než zůstat celý den sedět. Občas se taky protáhněte. Několik jednoduchých cviků umí zázraky. Krátkou protahovačku najdete ve videu s Petrou.
Další praktické tipy, jak během práce zůstat aktivní
- Telefonujte v pohybu – s telefonem v ruce můžete stát, procházet se po bytě, nebo zkusit lehké protažení.
- Prodýchávejte své tělo – zaměřte se na svůj dech, pomůže vám to aktivovat mysl, snížit úroveň stresu a ulevit od bolesti zad.
- Aktivujte chodidla – výhodou při práci z domova je, že při sezení nemáte chodidla v botách. Využijte toho a aktivujte je jednoduchým cvičením, kdy se snažíte palec odtáhnout od ostatních prstů.
- Zařaďte do pracovního dne krátkou 15 minutovou relaxaci – zkuste třeba bodyscan, při kterém postupně zatínáte jednotlivé svaly a následně je uvolňujete.
- Místo protahovačky si zkuste třeba zatančit.
- Hoďte nohy nahoru – pro vaše bedra to bude úleva.
Autorky textu jsou Petra Kytková a Katarína Železná, které založily Fitgee s cílem dostávat zaměstnance ve firmách zpátky do pohody. Pomáhají jim být aktivnější, šťastnější a tím i produktivnější. Pořádají krátké a zábavné protahovačky. Učí je, jak si zpříjemnit den za pracovním stolem díky seminářům ergonomie. Pomáhají lidem zvládat stres relaxačními cvičeními i workshopy. Zvládají to nejen v kancelářích, ale třeba i na velvyslanectvích, programovacích soutěžích či mezinárodních konferencích. A nově i online prostřednictvím webinářů.
Fotografie: Fitgee