Rozhovor
Myslím si, že CEO firmy může být klidně „GOOD GUY”
Božena Řežabová, GAMEE
Tým GAMEE z pražské náplavky v čele s Boženou Řežábovou chce být světovou jedničkou v casual gamingu – v hraní rychlých her, kterými vyplníte čas při čekání na tramvaj. Jde hlavně o to bavit se tím, že porazíte svého kamaráda a máte nejlepší skóre. Jsou to rychlé instantní hry, ale platforma GAMEE jim dodává skvělý rozměr. Podle toho, jak mají našlápnuto, to vypadá, že Božena Řežábová po úspěšném projektu bezrealitky.cz a rozjezdu českého YouTube bude zase u něčeho dřív než ostatní. GAMEE je podle Forbesu jedním z deseti nejperspektivnějších start-upů Česka. Proč jsou pro Boženu Řežábovou hry důležité? Jak staví firmu? A může být CEO firmy "Good guy"?
Předpokládám, že máš hry ráda?
Hry jsou pro mě fundamentálním pojítkem lidí. Ještě dřív, než se lidi naučí číst nebo psát, tak si hrají. Není podstatné, jestli si hraješ na herní konzoli nebo s dřevěnou hračkou. Hra pracuje s emocemi. Je tam radost, je tam napětí. Všichni to známe, máme to rádi, a to nás u her spojuje, v tom je jejich kouzlo – v propojování lidí. Já jsem se ve své kariéře dostala do momentu, kdy jsem si zapomněla hrát, ale vzpomínám si, že mě to hrozně bavilo. A nejenom jako dítě... Tak teď si zase hraju.
Kdy si člověk přestane hrát? Je to tím, že nemáme na hry čas?
Najednou to vyprší. Z ničeho nic to zmizí a jako argument pak říkáš, že nemáš čas. Vždycky máš nějaký čas, ale to hraní se prostě nějak vytratí. Mě to přišlo jako veliká škoda.
Takže GAMEE je tvoje znovuobjevení her?
To uvědomění propojilo několik věcí. Nápad byl spoluzakladatelů - Mirka Chmelky, Honzy Částka a Lukáše Stibora. Chtěli technicky inovovat gaming. U mě se to potkalo s něčím, co mě vždycky těšilo a vnitřně mě to motivuje. Takže jsem měla hned dvě témata, která byla silná, a to není málo. Jednak hra a pak inovace hraní. A také rozhodnutí dát lidi dohromady a jít do toho.
Byla jsi předtím v Googlu. GAMEE je typický nápad, po kterém by Google sáhl. Proč GAMEE nevzniklo v Googlu nebo za podpory Googlu?
Asi proto, že jsme věděli, že to dokážeme sami udělat rychleji. Navíc je tady ještě ten aspekt, že to jsou casual hry, které hraješ v mobilu rychle a třeba několik za sebou, a stahovat každou hru v Google Play, to bys musel být fakt zapálený hráč. Když máš jedno prostředí, ve kterém klikneš a hraješ všechny hry, tak je můžeš propojit sociální vrstvou. Nemusíš pokaždé kamarádovi říkat, aby si stáhl novou hru stejně jako ty. Najednou vytváříš prostředí, kde lidi sice nejsou na jednom místě, ale sdružují se do skupin, ve kterých spolu hrají. My jim do tohoto můžeme pouštět různé hry a experimentovat s tím, co je baví.
Tenhle princip opravdu nikdo nepoužil?
To, že dáme hry do aplikace, bylo hodně experimentální. Pokud vím, byli jsme první firma na světě, která dělá webové hry a streamuje je do aplikace. Na začátku se nás ptali „Proč to takhle děláte? To nemůže fungovat”. Jenže my se díváme na gaming z pohledu sociální sítě. Vývojářské herní firmy takhle nepřemýšlejí. Oni vyrábějí jeden herní titul, jehož produkce potrvá třeba rok a víc. My jsme si řekli, že propojíme lidi a hry uděláme rychlé a snadno konzumovatelné. Tím v krátké době zjistíme, co lidi baví, a můžeme na tom stavět.
Když začneš vytvářet produkt, nevíš, jestli bude úspěšný, to ti potvrdí až samotný trh. Věděli jste, že máte něco unikátního?
Když jsme s tím konceptem přišli za zakladatelem Telegamu, za produktovým vedením Kiku nebo za globálním šéfem Facebook Messengeru, tak tu myšlenku přijali a šli do partnerství. Říkali jsme jim, že vidíme jasnou příležitost, jak může fungovat social gaming. Přišli jsme s koncepty, které jsou postavené na naší zkušenosti a budou fungovat v jejich prostředí chatu. V podstatě jsme jim tu myšlenku prodávali. A k našemu úžasu to vyšlo. Tím jsme si tenhle směr potvrdili.
Tušila jsi, že GAMEE bude mít takový vliv, když jste to startovali?
Věděli jsme, že je to do jisté míry revoluční, ale úspěch je také otázka načasování. Když máš něco revolučního, ale je to moc brzy, tak to nezvládneš. Věděli jsme, že náš koncept je inovativní a správný, otázkou bylo, jestli se je správně načasovaný.
Vzhledem k tomu, že vás sledují velká studia, se dá říct, že jste se asi trefili správně. Pojďme k vaší vizi. Chcete být platforma, na které budou tisíce her?
Chceme, aby GAMEE byla první volbou, kam jdeš hrát oddychovky a hráčský zážitek z GAMEE byl jasně rozpoznatelný. V tom, co děláme, chceme být světovým lídrem.
GAMEE je postavené na komunitě lidí. Myšlenku práce s komunitou sis přenesla z YouTubu?
Myslím, že podobnost vize YouTubu a GAMEE není na první pohled viditelná, ale je tam. Co YouTube udělal s videem? Předtím jsi musel video někam nahrávat a pak ten soubor posílat jako přílohu. Sdílenost, kterou dalo YouTube videu, ho osvobodila. Udělali jsme velice podobnou věc s hraním. A pořád dál na tom pracujeme, protože kamkoli hru pošleš, tam bude fungovat v konkrétním sociálním kontextu.
Můžeš to trochu rozvést?
Nejenže se ta hra dá poslat kamkoliv a dá se přehrát v jakémkoli prohlížeči, ale navíc ji můžeš hrát s přáteli přímo v konverzaci. To je jeden aspekt sdílení gamee her. Druhým aspektem je podobně jako na YouTube odebírání obsahu. Přihlásíš se k odběru YouTube kanálu a pak videí uvidíš víc. Tohle je princip, se kterým pracujeme taky. Když máš rád třeba NASA hry, tak budeš sledovat profil NASA a potom jejich her uvidíš víc.
Hry si vyvíjíte sami v GAMEE?
Většinu her jsme udělali sami, spolupracujeme i s několik herními studii, připravují jejich hru ke spuštění na GAMEE. Snažíme se GAMEE postavit tak, aby kdokoli, kdo bude splňovat kvalitu her, mohl na GAMEE hru uveřejnit.
Takže spojujete channel model s marketem, jako je App Store nebo Google Play. Když tam ale bude nahrávat kdokoli, tak musíte mít validaci toho, co tam nahrává, abyste si drželi kvalitu, nebo ne?
„Kdokoli” je dlouhodobá vize. Teď pracujeme s jednotkami studií, chceme to rozšířit na známé značky. A postupem času, až se naučíme, jak platformu nejlépe otevřít, tak to budeme dělat víc a víc.
„Věděli jsme, že je to do jisté míry revoluční, ale úspěch je také otázka načasování. Když máš něco revolučního, ale je to moc brzy, tak to nezvládneš.”
Božena Řežábová
Jste stále jediní na světě, nebo už to pochopili i další hráči a konkurují vám?
Myslím, že už to pochopili. Velmi pozorně nás sledují. Sledují všechno, co pustíme a co řekneme. S některými spolupracujeme na partnerském modelu, jiní se snaží dělat podobné hry do aplikací nebo v chatu. Je to rychlé odvětví, které se mění v řádu dnů.
Chcete se pustit do nějakých složitějších her?
Jasně, že chceme dělat složitější hry. Teď se díváme, jakým způsobem to udělat dobře a zároveň tak, aby fungovaly na všech možných zařízeních a platformách a také v našem ekosystému. Některý typ her tam nesedí nebo ho tam nechceme, na GAMEE nenajdeš kasina a střílečky.
Otočme list. Jak staví Božena Řežábová firmu? Měla jsi konkrétní vizi, jak má GAMEE jako firma vypadat, hned od začátku, nebo vznikala průběžně?
Myslím, že se formuje pořád. Je to živý organizmus. Sice se celková vize toho, co chceme dělat, nemění, ale dotváříme její specifika. Trochu to ovlivňují i příležitosti na trhu. Když jsme začínali s GAMEE v aplikacích, nebyla možnost pustit GAMEE hry v Messengeru nebo v Telegamu. Až rok na to se otevřela možnost spustit hry přímo v chatu s přáteli. Ale my jsme na to už byli připraveni.
Máš za sebou bezrealitky.cz, YouTube. Bylo teď něco, co jsi chtěla zvládnout lépe, protože v těch předchozích projektech se to nepovedlo?
Myslím, že nejdůležitější je, že si nikdy nesmíš myslet, že už to stačí, že už toho víš dost. Nikdy se nemůžeš zastavit. Což je na jednu stranu trochu nepříjemné, ale na druhou stranu je to prostě fakt.
Takže neustálé učení a zkoušení znovu a znovu?
Pořád se ptát ostatních, dívat se okolo, přemýšlet o tom, zpochybňovat. Ne, jestli to, co děláš, děláš špatně, ale jestli to nelze dělat nějakým způsobem líp, protože to nikdy nestačí. Jestli je to good enough.
Přemýšlela jsi od začátku nad něčím, jako je firemní kultura?
O tom nepřemýšlíš, když začínáš. Máš tři lidi a firemní kultura je ti k ničemu, jediné, co potřebuješ, jsou výsledky. Začneš o tom přemýšlet, až když si vybíráš další a další lidi do týmu. Uvažuješ jak vypadá dobrý kandidát, jak udělat dobré rozhodnutí, koho do toho týmu chceš a koho ne. Začneš si představovat, jak by ta firma měla vypadat. Přes velké ambice které máme, je pro mě důležité vytvořit prostředí, které pozitivně ovlivňuje život lidí ve firmě každý den. Prostředí, které je postavené na kreativitě, svobodě, ambicích, něco jako „play” etice.
Máte nějaká KPIčka?
Máme, miliony. Na data, na produkt, na všechno.
To jsou spíše produktové cíle. Mají tví lidé KPIčka, co a do kdy mají splnit?
Používáme OKR's (Objectives and Key Results) systém, který pomáhá soustředit firmu k jedné věci. Ve start-upech se děje hrozně moc věcí ve stejný čas a OKR's pomáhají soustředit se. Chceme, aby si každý stanovil svoje vlastní cíle aneb „co potřebuji a musí se stát a jak k celkovému cíli přispěju právě já”. Tyhle cíle slouží pro vnitřní motivaci a sladění, aby každý věděl, že to, co dělá, přispívá k celkovému výsledku a jak. A to celou firmu posouvá dál.
Jak bychom popsali kmen GAMEE? Máte nějaké parametry, kdo je GAMEE fit?
Sledujeme tři oblasti. Samozřejmě jsou to schopnosti, tedy že daný člověk umí to, co má umět a je skvělý ve svém oboru. Druhé jsou ambice, tedy jestli chce být dobrý, dobrá, chce se zlepšovat. To je pro mě hodně důležité. Třetí je osobnostní integrita.
Když budete hned teď nabírat vývojáře, protože na tom stojí partnerství s NASA, a na pohovor přijde člověk, z něhož nemáte dobrý pocit, ale na papíře bude super frontend developer, co převáží? Najmeš si ho pro tu odbornost, i přes ten blbý pocit?
Takového člověka bych nemohla zařadit do týmu. Určitě bych riskovala, že zničím něco, co celou dobu budujeme.
Říkáš, že jsi mezi lidmi, ptáš se jich, jak se cítí, vytváříš jim prostředí. Jaký jsi šéf?
Nedávno jsme se o tom bavili s kolegou a on mi poslal film režiséra Maxe Josepha „Dicks: Do you need to be one to be succesfull leader“. Při rozhovorech s režiséry zjistil, že superstars se ke svým lidem, k hercům, kolegům, chovaly fakt hnusně. A pokládá si otázku: Co mám dělat, když to tak nechci? Docela mě to pobavilo, protože já taky chci být good guy. Věřím, že i good guy může být dobrým lídrem. Rozhodla jsem se, že takhle to bude a hotovo.
Jsem zvědavý, až se potkáme třeba za dva roky a ty budeš mít těch lidí pod sebou 70, a ne 22, jestli pořád budeš good guy…
Tak ono to má své parametry. Můžeš být good guy, který však nastaví hranice. Je to jako s dětmi, snažíš se najít jejich vnitřní motivaci, aby to fungovalo. Aby nedělaly věci, protože to říkáš, ale protože chtějí a cítí, že je to správné. Ale samozřejmě, že když něco nefunguje, tak to musíš zarazit. To musí udělat good guy stejně jako bad guy.
Podle Forbesu jste mezi deseti nejperspektivnějšími start-upy v ČR. Je pro tebe důležité, aby se vědělo, že je to český start-up z Vyšehradu?
Strašně moc. Myslím si, že i investoři pomalu začínají zjišťovat, že v Evropě jsou zajímavé příležitosti, a dívají se na evropská města. Chceme, aby Praha byla mezi nimi.
Přejeme vám, ať se vám daří prorážet mezi velkými hráči, splní se ten sen a vy z toho máte pořád takovou radost, jakou jsme u vás objevili při natáčení. Tobě přeji, ať jsi pořád ten good guy, co vytváří prostředí. Mám totiž stejný názor.
Díky za rozhovor.
Text: Petr Skondrojanis / Photo: Petr Vágner